Aromaterapia w domu. Zaklęcia na lepsze samopoczucie i zdrowie!

Aromaterapia w domu. Zaklęcia na lepsze samopoczucie i zdrowie!

Aromaterapia w domu. Zaklęcia na lepsze samopoczucie i zdrowie!

Część z nas i traktuje ją jak mgliste czary mary. Aromaterapia jednak ma się dobrze od kilkuset lat, a jej działanie zostało nie tylko naukowo udowodnione, ale również przetestowane w najróżniejszych okolicznościach i z bardzo wielu pobudek.

Poniżej kila ciekawostek dotyczących korzyści z aromaterapii:

Sekret Kleopatry

-Królowa Kleopatra upychała w poduszki płatki róż. Dzięki temu przesypiała spokojna całą noc, a rano budziła się rześka i piękniejsza.

Leczenie w starożytności

-Egipscy lekarze olejkami eterycznymi leczyli depresje i wiele innych dolegliwości, również fizycznych związanych z oddychaniem.

Wykorzystanie wpływu na psyche przez psychologów

-Psycholodzy i psychiatrzy bardzo często w swoich gabinetach rozpylają sandałowy olejek eteryczny. Jeśli jesteśmy nerwowi i dokucza nam stres, to najlepiej sprawdzi się właśnie ten olejek. Można go łączyć z powodzeniem z olejkiem lawendowym, który również doskonale uspokaja.

Japoński patent na pracę

-Z usług aromaterapii bardzo często korzystają Japończycy. W biurach rozpylane są najczęściej olejki cytrusowe i eukaliptusowe, aby pobudzić do pracy umysłowej i dodawać świeżości dla umysłu.

 

Aromaterapia- przez nos do mózgu!

Zmysł węchu jest naszym najbardziej czułym zmysłem. Powierzchnia obszaru węchowego nosa jest niewielka – zaledwie 5 cm2, ale mieści się na niej ok. 1 mln zakończeń nerwów powonienia. Aby powstał impuls, na zakończeniu nerwu węchowego powinno się znaleźć ok. 8 molekuł pachnącej substancji. Podczas pobudzenia jednocześnie nie mniej niż 40 włókien nerwowych powstaje wrażenie zapachu. Powstały w ten sposób impuls elektryczny przesyłany jest do ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za emocje. Stamtąd impulsy przenoszone są włóknami nerwowymi do wyspecjalizowanych nerwów czuciowych, umożliwiających odbiór zapachów.

Jak zatem naturalne zapachy eliminują lub osłabiają ból?

Aromatyczne substancje, np. przeciwbólowe, działają w ten sposób, że osłabiają aktywność zakończeń nerwowych, które przekazują sygnał bólu. Olejki rozkurczowe działają podobnie na nerwy wyzwalające aktywność mięśniową. Olejek sosnowy działa skutecznie na połączenia nerwowe rządzące układem oddechowym, dlatego jest cennym środkiem przeciwkaszlowym.

Wybrane, najwazniejsze korzyści z aromaterapii

Mimo, że aromaterapia dostarcza wile korzyści, najczęściej zwracamy uwagę na te najważniejsze i najszybciej odczuwalne.

Eliminowanie zmęczenia umysłowego

Dzięki rozpyleniu w domu olejków eterycznych z cytrusów, eukaliptusa czy na przykład rozmarynu lub mięty, zapewnimy sobie na nowo przypływ energii i poprawimy sprawność umysłową.

Taki ratunek, po kilkunastu godzinach spędzonych w pracy jest niczym balsam na suchą skórę.

Walka z bólem głowy i migrenami

Bazyliowy, lawendowy, miętowy i z melisy- to olejki, które doskonale radzą sobie z bólem głowy i dodatkowo skutecznie odprężają.

Stres i ogromny wysiłek umysłowy to codzienność wielu z nas. Dzięki aromaterapii w domu możemy pozbyć się bólu głowy,- do tego w przyjemny i zdrowy sposób.

Inhalacje i lepsze oddychanie -ta korzyść aromaterapii jest doceniana szczególnie w okresach częstych zachorowań na grypę i przeziębienie. Dzięki aromaterapii oddychamy dużo łatwej. Aromaterapia działając przeciwbakteryjnie, przyspiesza powrót do zdrowia.

Dobroczynny wpływ na skórę

 

W tym wieku, gdy chcemy jak najdłużej zachować młodość informacje o olejkach eterycznych pomagających walczyć ze zmarszczkami są bezcenne. Jakie zatem olejki eteryczne mają wpływ na zachowanie młodości naszej skóry i poprawę jej wyglądu?

Olejki eteryczne pozwalające dłużej zachować młodość i dobry wygląd skóry to miedzy innymi : różany, z szałwii muszkatołowej lub lekarskiej. Ze względu na wysoką cenę olejku różanego, polecamy dodawanie do innych olejków właśnie szałwii, ze względu na jej dobroczynne właściwości dla skóry. Na ten temat poświęcimy osobny artykuł, tak więc zapraszamy do przeczytania już za klika dni.

 

Walka z apatią i depresją

Zły stan emocjonalno-umysłowy to najczęstsza przyczyna, dzięki której sięgamy po aromaterapię. Na szczęście jest to skuteczne narzędzie w walce z depresją i obniżonym nastrojem. Olejki używane, aby zapewnić antydepresyjne działanie aromaterapii w domu to: rumianek, geranium, szałwia, bazylia, jaśmin (nie mylić z jaśminowcem), lawenda, kwiaty pomarańczy;

Metody Aromaterapii w domu

 

Zabiegi aromaterapeutyczne mają na celu wprowadzenie olejków eterycznych do wnętrza organizmu. W tym celu można zastosować kilka sposobów:

MASAŻ – klasyczny masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych. Wystarczy dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego do oleju bazowego i wykonać masaż. Proporcje to :na 10 ml (łyżka stołowa) oleju bazowego dodajemy 3-5 kropel olejku eterycznego. Olej bazowy dobieramy w zależności o d typu skóry. Najlepszym olejem do cery tłustej jest olej migdałowy, a z kolei do cery suchej olej z kiełków pszenicy lub oliwa z oliwek.

KĄPIEL – To uzdrawiająca przyjemność, na która możemy sobie pozwolić codziennie. To sposób, gdzie wprowadzamy olejki eteryczne do organizmu poprzez skórę.  Do wanny napełnionej wodą dodajemy kilka kropli olejków wg wskazań lub upodobań. Kąpiele powinny trwać około 15-30 min. Po kąpieli nie spłukujemy skóry.

KOMPRES – stosowany przy działaniu miejscowym np. w celu leczenia opryszczki. Kompres przygotowuje się, nasączając gazik lub watę roztworem olejku eterycznego w ciepłej wodzie, w proporcji 5 kropli na 100 ml wody. Kompres można owinąć folią, okryć ręcznikiem by wytworzyć ciepło.

INHLACJE – jest to bardzo często stosowany sposób  wprowadzania olejków do organizmu przez drogi oddechowe. Inhalacja może odbywać się: przy użyciu kominków, w saunach aromaterapeutycznych.

 

Jeśli chcesz, aby Twoja mieszanka olejków eterycznych przyniosła Ci wymienione wyżej korzy sci musisz pamiętać o tym aby używać dyfuzorów lub kul ceramicznych do aromaterapii. Zbyt wysoka temperatura sprawia, ze dobroczynne dla zdrowia związki ulegają rozpadowi!

UWAGA:

Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach informacji czy rzeczywiście są naturalne. nazw według systemu INCI (Olejek tymiankowy: Thymus Vulgaris Oil).

Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

Dodaj komentarz