Absoluty, konkrety i olejki eteryczne - naturalne składniki do produkcji perfum.

Absoluty, konkrety i olejki eteryczne - naturalne składniki do produkcji perfum.

Co decyduje o magii perfum i ich wyjątkowości?

To oczywiście jakość składników użytych do produkcji perfum, a do tego ich odpowiednie połączenie

Aby perfumy do wnętrz charakteryzowały się odpowiednią głębią, nosiły swój charakterystyczny aromatyczny rys, istnieje potrzeba połączenia bardzo różnych składników naturalnych. Nie wszystkie składniki naturalne perfum do wnętrz to olejki eteryczne.

Jakie są zatem inne naturalne surowce zapachowe i aromatyczne używane w naturalnych perfumach do wnętrz?

  • Olejki eteryczne
  • Izolaty
  • Wody aromatyczne (podestylacyjne)
  • Koncentraty lotne
  • Konkrety
  • Pomady
  • Absoluty
  • Żywice i ich wydzieliny
  • Rezinoidy i tinktury

Dziś opiszę absoluty i konkrety, ponieważ używane są najczęściej – oczywiście zaraz po olejkach eterycznych.

Piszemy tu o wyjątkowych, naturalnych perfumach, opartych na roślinnych surowcach perfumeryjnych, nie zaś syntetycznych produkcjach.

Konkrety

Konkrety otrzymuje się z surowców roślinnych, najczęściej wtedy, gdy otrzymanie olejku przez destylację z parą wodną jest trudne lub niemożliwe.

W takim przypadku korzystniejsze wyniki można uzyskać przez ekstrakcję odpowiednio przygotowanego ( rozdrobnionego) materiału roślinnego rozpuszczalnikiem niepolarnym( benzyna eter naftowy, heksan, cykloheksan, butan, freony i następnie oddestylowanie rozpuszczalnika). Dzieje się to zwykle pod zmniejszonym ciśnieniem.

Produkty tego procesu stanowią mieszaninę składników lotnych (zapachowych) i wosków, co powoduje, że mają stałą lub półpłynną konsystencję.

W rzeczywistości konkrety są wykorzystywane do produkcji absolutów, chociaż bywają stosowane w niektórych kompozycjach zapachowych.

Konkrety mają bardzo trwałe zapachy ze względu na obecność wosków roślinnych, które trzymają zapach.

Są znakomitymi składnikami do kompozycji perfum do wnętrz i naturalnych odświeżaczy.

Przykłady konkretów: konkret jaśminu, konkret fiołka, konkret róży, konkret lawendy.

Absoluty

Absoluty są produktem tradycyjnym i są one  nadal używane w perfumerii. Absoluty są stosowane w takich przypadkach, gdy otrzymanie olejku eterycznego z określonej rośliny jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Absoluty otrzymywane są z konkretów lub z pomad przez ekstrakcję etanolem, najczęściej w podwyższonej temperaturze.

Po oddestylowaniu rozpuszczalnika otrzymuje się produkt o konsystencji półpłynnej lub nawet stałej.

Bardzo często w celu poprawienia konsystencji stosowane są wraz z dodatkiem rozpuszczalnika kosmetycznego ( glikol dwupropylenowy lub inny) i błędnie nazywane olejkami. Nie są stosowane w aromaterapii, tylko do uzyskania zdrowego zapachu.

Trzeba podkreślić, że tylko olejki eteryczne lub perfumy do wnętrz stworzone na bazie olejków są wskazane w aromaterapii. Tu macie kilka takich zapachów, które mogą być używane w aromaterapii oraz do masażów: Naturalne perfumy do wnętrz 

 

Cennymi surowcami zapachowymi, które występują wyłącznie w formie absolutu są: jaśmin, tuberoza, fiołek, mech dębowy.

Są takie, które mogą występować w formie olejków lub absolutów : róża, neroli, lawenda.

Na ogół, aby stworzyć bardziej płynną konsystencję do produkcji absolutu, w procesie ekstrakcji używa się nielotnego rozpuszczalnika i jest to zazwyczaj ftalan dwuetylu lub mirystynian izopropylu, glikol dwupropylenowy. Niestety te rozpuszczalniki nie służą już naszemu zdrowiu.

W związku z tym że stworzenie perfum zazwyczaj związane jest z potrzeba połączenia dużej ilości składników, aby uzyskać głębie i odpowiednio intrygujący zapach używa się miedzy innymi absolutów.

Kompozycje złożone z olejków eterycznych, wód aromatycznych czy tinktur, są zdecydowanie bardziej odpowiednie dla naszego zdrowia.

Teraz już rozumiecie dlaczego nie wszystkie składniki mogą znaleźć się w naszych  naturalnych  perfumach do wnętrz?

W naszej ofercie większość produktów to perfumy do wnętrz w stu procentach oparte wyłącznie na olejkach eterycznych, wodach po destylacji i tinkturach. To co dała nam natura i to co służy nie tylko naszym zmysłom ale i zdrowiu.

(W artykule wykorzystano wiedzę m.in z książki W. Brud i I. Konopacka – Brud ,, Podstawy perfumerii”)

Dodaj komentarz