Olejki eteryczne na depresję. Sposób na skuteczną walkę.

Olejki eteryczne na depresję. Sposób na skuteczną walkę.

Jesień ma swoje kolorowe oblicze, z którego  czerpiemy całymi garściami.  Spacery wśród kolorowych liści i wrzosów, babie lato i ciągle jeszcze przebijające się wśród drzew leniwe promienie słońca.

To ta odsłona jesieni, którą lubimy i do której wzdychamy. Jesień ma jednak swoje drugie oblicze. Mroczne, szare i mokre. Padający za oknem deszcz zazwyczaj przywołuje ponure myśli, obniża nasz nastrój, a nawet przywołuje depresje.

Symptomy, które mogą świadczyć o pojawieniu się depresji to smutek, niechęć do aktywności i spotkań towarzyskich, zaniżone poczucie własnej wartości, i płaczliwy nastrój. Może zaczynać się to niewinnie często pojawiającym się złym humorem. Takie symptomy trzeba jak najszybciej przeganiać.

Latem to słońce pobudza nasze pozytywne myśli i dodaje energii. Jesienią taką rolę możemy przekierować na odpowiednie zapachy redukujące depresyjne myśli.

Jak zapachy mogą pomóc w poprawie nastroju?

Zacznijmy zatem od najprostszej drogi redukcji złego samopoczucia poprzez zapach.  Cząsteczki zapachu odbierane przez receptory węchowe w bardzo szybki sposób zamieniane są w mózgu na wrażenie przyjemności.  Przypomnij sobie wspaniałe uczucie, które pojawia się, gdy wąchasz piękne zapachy. Uśmiechamy się mimo woli…

Druga droga do poprawy nastroju, działająca już w przypadku określonych naturalnych olejków eterycznych związana jest z przenikaniem tych olejków do naszego organizmu. Substancje będące w składzie olejków eterycznych przenikają do krwiobiegu drogą oddechową oraz  przez skórę.

Wpływ naturalnych olejków eterycznych na leczenie smutku, apatii czy wręcz depresji  jest opisywany przez ekspertów aromaterapii.

Okazuje się, że działanie aromaterapeutyczne olejków eterycznych nie jest tylko subiektywnym wrażeniem poprawy  nastroju, czy zdrowia (  w zależności od olejku) ale to udowodnione zmiany również w składzie chemicznym naszego organizmu. Fakt, że aromaterapia jest naszym największym sprzymierzeńcem w walce o dobry nastrój jesienią jest niepodważalny.

Na szczęście jest wiele naturalnych olejków eterycznych poprawiających samopoczucie. Wybraliśmy dla Was cztery i 1 zapach z naszej oferty zapachów.

Podczas klinicznych prób to właśnie te olejki eteryczne najskuteczniej radziły sobie z depresyjnym nastrojem.

Bergamotka

 

Olejek eteryczny z bergamotki jest bardzo dobrym stymulatorem pozytywnych emocji.

Bergamotka sprawia, że zaczynamy odczuwać uczucie radości, odświeżenia i zaczynamy przypływ energii.  Działanie olejku eterycznego z bergamotki działa częściowo na zasadzie zwiększenia cyrkulacji w naszym krwiobiegu.

W 2011 roku przeprowadzono badania na grupie ochotników z użyciem połączonych razem olejku z bergamotki i lawendy.

U ochotników monitorowano takie aspekty jak ciśnienie krwi, puls, temperatura ciała. Dodatkowo badano odczuwane emocje, samopoczucie, poziom energii czy zmęczenia.

W badaniu brała udział grupa na której stosowano placebo. Okazało się, że  grupa kontrolna była bardzie zrelaksowana, spokojna i z większym zaangażowaniem niż grupa z placebo.

Badanie pokazało pozytywny wpływ na samopoczucie uzyskany dzięki połączeniu działania olejków eterycznych  z bergamotki i lawendy.

Mały eksperyment na własnej skórze

Do małego pojemniczka ( np. kieliszka) wkrop 3 krople olejku z bergamotki i 5 kropli oleju. Wymieszaj, a następnie tak przygotowaną mieszanką, potrzyj delikatnie skórę za uszami i nadgarstki .

Już po pierwszym kontakcie z zapachem poczujesz się lepiej, natomiast po kilkunastu minutach będziesz się czuł spokojniejszy, bardziej odprężony i świeższy psychicznie.

Pamiętaj! Sprawdź jednak czy nie jesteś uczulony na olejek z bergamotki!

Polecamy taki eksperyment! Jest prosty i niewymagający, a pozwoli odczuć siłę działania olejku na Wasza psychę.

Jeśli nie macie olejku z bergamotki, możecie zrobić taki sam eksperyment przy użyciu olejku z lawendy lub naszego zapachu Lavee.

 

Lawenda

To najczęściej używany olejek eteryczny w walce z depresją. Nie bez powodu.

Badania opublikowane przez International Journal of Psychiatry w praktyce klinicznej wykazały, że 80-miligramowe kapsułki olejku eterycznego z lawendy mogą pomóc złagodzić lęki i depresję. Badanie potwierdziło także, że nie ma żadnych niekorzystnych skutków ubocznych stosowania lawendy do leczenia lęku i depresji. To świetna wiadomość!

Badania przeprowadzone w 2012 r. w dziedzinie terapii komplementarnej w praktyce klinicznej oceniły 28 kobiet narażonych na duże nasilenie depresji po urodzeniu i stwierdziły, że poprzez rozproszenie lawendy w domu, miały znaczne zmniejszenie depresji po urodzeniu dziecka. 4 tygodniowy plan wspomagania leczenia lawendą został uznany za sukces. Dlaczego nie stosować tego na co dzień w naszych domach?

Inne opisane obserwacje opisują, że systematyczne przebywanie w pomieszczeniu z rozpylonym naturalnym olejkiem eterycznym z lawendy obniża subiektywne uczucie smutku aż o 32%!

Aby złagodzić stres, poprawić nastrój wystarczy w pokoju, gdzie oglądamy telewizor, czytamy książkę czy  gazetę, rozpylić zapach eterycznego olejku z lawendy. Aby osiągnąć te same korzyści możesz miejscowo wcierać ten olejek w nadgarstki i za uchem.

Rumianek rzymski

Rumianek rzymski jest jednym z najczęściej stosowanych ziół używanych w wielu produktach kosmetycznych oraz profesjonalnych produktach do gabinetów aromaterapeutycznych. Bardzo często widzimy ten olejek jako główny składnik wielu produktów do masaży czy świec do  aromaterapii.

Zgodnie z badaniami alternatywnych metod terapii  w zakresie oceny stanu zdrowia i medycyny oraz farmakognozy, wdychanie oparów rumianku przy użyciu oleju rumianku jest często zalecane jako naturalne lekarstwo na lęki i depresję ogólną.

Potrzebujesz zatem czegoś na poprawę nastroju?

Spróbuj rozgonić  czarne myśli wykorzystując wybrane   olejki eteryczne lub odpowiednio skomponowane naturalne zapachy.

Lavee

To doskonale skomponowany naturalny zapach, który dzięki swoim składnikom: olejek lawendowy, olejek litsea cubeba, olejek pomarańczowy, olejek z bergamotki dział skuteczniej niż pojedynczy olejek eteryczny.

W zapachu 3 olejki eteryczne łącza siły w walce z depresją, stanami melancholii czy obniżonej energii. Zapach doskonale radzie sobie z szybkim zaszczepieniem pozytywnej energii, i odzyskaniem pozytywnego nastawienia do siebie i świata. Wystarczy  rozpylić go w pomieszczeniu gdzie pracujemy lub odpoczywamy by pozwolić mu działać.   w celu szybkiego przestawienia na pozytywne postrzeganie świata.

 

 

Dodaj komentarz