Czy stęchła piwnica może pociągać? Tajemnicza paczula.
Czy znacie zapach paczuli? To dość kontrowersyjny zapach, który ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Powąchaj paczulę bez akompaniamentu innych olejków. Jakie masz pierwsze skojarzenia zapachowe ?
Czym pachnie paczula?
Opinie są różne. Dla wielu czysta paczula pachnie jak stęchła piwnica, raczej mroczna i niedostępna. Jest jednak coś niezwykłego w tej piwnicy. Coś mistycznego i ciepłego.
Wąchając paczulę jesteśmy na skraju-z jednej strony zapach nie jest ładny, nie jest też odpychający. W zapachu paczuli czai się coś nieposkromionego, a zarazem ciepłego. To aromat ciekawy i wciągający. Najlepiej smakuje jednak podany z odpowiednimi dodatkami.
Dlaczego paczula pociąga?
Twórcy perfum używają w swoich kompozycjach paczuli z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście zapach. Drugim jednak powodem jest działanie paczuli na nasze zmysły. Aromat paczuli nie tylko wprowadza nas w dobry nastrój, ale jest cichym uwodzicielem. Składniki tego olejku eterycznego działają potajemnie, przyciągając naszą zdobycz na coraz bliższą odległość. Sami spróbujcie …:)
Trochę wiedzy o paczuli
Paczula (ang. Patchouli), czyli Pogostemon cablin to niepozorna roślina, która kwitnie na biało lub różowo. Przetłumaczona nazwa paczuli to dosłownie zielony liść.
Paczula uprawiana jest głównie w Indonezji , na Malajach, na wyspach Mauritius i Reunion. Roczna produkcja to około 600 ton. Rośliny poddaje się destylacji parowej i w wyniku tego procesu uzyskuje się olejek paczulowy. Współcześnie paczula ma największe zastosowanie w perfumach. To ona dodaje perfumom wyrazistości, zwiększa trwałość perfum oraz podkreśla inne nuty.
W czasach kolonialnych XiX wieku paczuli powszechnie używano do perfumowania tkanin eksportowanych z Indii zarówno dla zapachu jak i przeciw molom i innym szkodnikom
W odpowiednim połączeniu paczula rozwija swoje brązowe skrzydła dodając kompozycji orientalnego i ciężkiego brzemienia. Paczulowy akcent w zapachach do domu możemy docenić szczególnie w okresach zimowych.
Zapachy otulone nutą paczuli skrywają tajemniczą elegancję i dodają zapachom głębi.
Znane perfumy z dodatkiem Paczuli:
Oto kilka znanych perfum z nutami paczuli:
Miss Dior (1947, Aromatics Elixir ( Clinique 1972)Givenchy, Ysatis Jil Sander, No 4 Rochas, Mystere Decleor, Aromantic Nina Ricci, Deci Dela Salvador Dali, Femme Chanel, Coco Mademoiselle Chopard, Wish Cindy Crawford, Feminine
Moc paczuli w aromaterapii.
Paczula wzmacnia psychikę, dlatego działa wspomagająco przy leczeniu depresji i stanów lekowych. Na wschodzie cenią paczulę jako aromat działający na zmysły i wyobraźnię. Może być stosowany do wzbudzania pobudzenia u płci przeciwnej, szczególnie wtedy, gdy zostanie połączony z inną korzenno-słodką naturalną nutą.
Doskonale działa na stany zapalne skóry, cellulit, łupież i skaleczenia.
Każdy zapach ma swoje własne indywidualne zapachowe Dna. Gdy zetkniemy się z nim sam na sam może przyprawiać o mdłości i odruchy mało mające związek z przyjemnością. To właściwe skojarzenia zapachów dają głębie i wyjątkowej magii zapachu.
Świat zapachów nie przestaje nas zadziwiać.
Dla mnie paczula pachnie jak stary mrozony koperek, jak stara zupa, jak od dawna nie rozmrazana zamrazarka…
No właśnie:)
To jest niezwykłe. Są osoby, które od wieków zachwycały się paczulą, oraz takie które jej nie cierpią. Ta grupa nie wyobraża sobie jak można na przykład używać jej w perfumach lub zapachach do domu:)
Nie słyszałam jeszcze porównania do mrożonego koperku, czy nierozmrażanej zamrażarki. Co niektórzy porównują również do piwnicy 🙂