Poprawi nastrój, oczyści powietrze i doda energii- To dopiero początek czyli bergamotka.

Poprawi nastrój, oczyści powietrze i doda energii- To dopiero początek czyli bergamotka.

Jeśli porównać olejki eteryczne między sobą, to olejek eteryczny z bergamotki niewątpliwie jest w gronie najbardziej cenionych, najczęściej używanych i najskuteczniejszych w aromaterapii.

 

Olejek eteryczny z bergamotki dodawany do domowych zapachów oraz naturalnych perfum znany jest jako składnik zwiększający pewność siebie, poprawiający nastrój, jak również jako składnik niwelujący bakterie w powietrzu.

Jak dla nas, te właściwości olejku z bergamotki sprawiają, że często używamy go w recepturach naturalnych zapachów do wnętrz.

Cudownych właściwości tego olejku jest jednak znacznie więcej. Olejek z bergamotki jest używany do zmniejszania bólu głowy,  obniżania napięcia mięśniowego, czy nawet w kłopotach z trawieniem.

Tak, to nie jest naciągane!

Skąd pochodzi olejek eteryczny z bergamotki?

Bergamotka to owoc cytrusowy Citrus Bergamine. Olejek jest wytwarzany przez wyciskanie zielonych skórek bergamotki. Owoc bergamotki nie jest smaczny, ale swój cierpko gorzki smak wynagradza najdelikatniejszym  cytrusowym zapachem.

Bergamotka to zapach kojarzony z latem, poranną bryzą nad ciepłym morzem, ciepłem i beztroską. Najbardziej znanym zastosowaniem olejku jest aromatyzowanie czarnej herbaty, przez co otrzymuje się odmianę earl grey. Ten specyficzny smak i aromat  herbata zawdzięcza właśnie temu wyjątkowemu olejkowi eterycznemu. Bergamotka uprawiana jest na Kalabrii, na południu Włoch oraz w Ameryce Południowej.

Nawet swoją nazwę Bergamotka zawdzięcza włoskiemu miasteczku  Bergamo.

Inne zastosowanie olejku bergamotki to oczywiście wszelkiego rodzaju produkty perfumeryjne.

Ciekawostka: W 1533 roku powstała pierwsza woda toaletowa z bergamotki. W aptece, przy bazylice Santa Maria di Novelle był stworzona specjalnie dla Katarzyny  Medycejskiej.

W tej kompozycji znalazła się: bergamotka, lawenda, mandarynka, cytryna i rozmaryn. Co ciekawe-woda o takiej recepturze produkowana jest do dziś pod nazwą Classic w serii Aqua di Colonie.

Wybrane 10 perfum z nutą bergamotki

 1. Addict 2
 2. Shalimar
 3. Tresor
 4. Chocolovers
 5. D&G Red Camp
 6. Le Roy Soleil
 7. Pure poison
 8. Eau de Lalique
 9. Bargamotto Calabro I
 10. Dior Home Cologne

Olejek z bergamotki posiada kilka zaskakujących korzyści dla naszego ciała i całego organizmu. Poniżej wymieniam kilka najważniejszych:

 

Korzyści aromaterapeutyczne olejku z bergamotki

 

 • Silne działanie antydepresyjne
 • Wspiera układ hormonalny
 • Zmniejsza napięcie mięśniowe i pomaga wypocząć
 • Wspomaga działanie układu trawiennego
 • Łagodzi podrażnienia skóry
 • Zabija zarazki i bakterie
 • Uspokaja i pomaga odzyskać równowagę psychiczną
 • Pomaga w zwalczaniu kaszlu

 

Antydepresyjne właściwości bergamotki

Depresja ujawnia się poprzez bardzo wiele różnych symptomów. Czasem jest to smutek i zniechęcenie. Innymi objawami depresji może być wzmożona płaczliwość i wewnętrzne poczucie niesprawiedliwości i złości. Osoby z depresją, bardzo często mają problemy ze snem i coraz zgorzej radzą sobie w pracy. Gdy pojawiają się pierwsze symptomy w postaci emocjonalnego smutku, obniżenia energii i poczucie niższej wartości, należy przeciwdziałać pierwszym symptomom depresji. Aromaterapia jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę z depresją.

Olejek z bergamotki jest silnym antydepresantem, dlatego dobrze jest rozpylać go w pomieszczeniu, gdzie spędzamy dużo czasu. Można też próbować naturalnych zapachów do pomieszczeń, które tworzone są wyłącznie z najlepszej jakości olejków eterycznych. Wybrać takie, które mają w składzie połączenie olejków eterycznych działających antydepresyjnie.

Dlaczego bergamotka działa antydepresyjnie?

Chemiczny skład olejku z bergamotki wpływa na cyrkulacje krwi. Dzięki temu zaczynamy odczuwać lepsze samopoczucie i przypływ energii.

Bergamotka stymuluje system hormonalny

 

To kolejna wyjątkowa właściwość tego olejku eterycznego. Poprzez stymulacje soków trawiennych , wydzielania hormonów-między innymi insuliny pomaga stymulować prawidłowe działanie naszego systemu hormonalnego. Poprzez wspomaganie wydzielania odpowiedniej ilości soków trawiennych pomaga we wchłanianiu substancji odżywczych z posiłków.

Olejek z bergamotki wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi.

Antybakteryjne działanie i ochrona przed infekcjami

Olejek z bergamotki możemy wykorzystać, aby zmniejszyć ilość bakterii i zarazków w powietrzu. Ten wyjątkowo pięknie pachnący olejek jest częstym składnikiem naturalnych mydeł i żeli pod prysznic, właśnie ze względu na wyjątkowo silne antybakteryjne właściwości bergamotki.

Emitując taki olejek w kuli ceramicznej, która nie zabija jego wyjątkowych aromaterapeutycznych właściwości, nie tylko cieszysz się wyjątkowym zapachem ale również zabijasz bakterie w powietrzu.

Naturalny środek przeciwbólowy

Tak, to nie żart. Dzięki bezpośredniej stymulacji układu hormonalnego i zwiększaniu wydzielania wielu hormonów (między innymi przysadki mózgowej), bergamotka ma również wpływ na obniżenie bólu głowy oraz bólów mięśni.

Wiele rodzajów bólu jest wywołana przez nieprawidłowe zaburzone funkcjonowanie układu hormonalnego. Olejek eteryczny z bergamotki wpływając na stabilizacje tego układu pośrednio niweluje wiele rodzajów bólu.

 Zabija robaki jelitowe

Olejek eteryczny bergamotki zabija zarazki, jest stosowany w leczeniu robaków jelitowych. Robaki jelitowe powodują niedożywienie i mogą powodować anemię, która rozwija się, gdy nie masz wystarczająco dużo zdrowych krwinek czerwonych, aby przenosić tlen w całym ciele. Wyeliminowanie tych robaków, szczególnie u małych dzieci, jest główną korzyścią płynącą z używania oleju bergamotowego.

Jak stosować olejek z bergamotki, aby pomógł zadbać o zdrowie jelit? Możesz kilka kropel olejku z bergamotki wymieszać z olejkiem migdałowym lub z pestek winogron i wcierać w skórę. Innym sposobem jest rozpylanie tego olejku w powietrze. Możesz wykorzystać do tego dyfuzor lub kule ceramiczną. Niestety nie możesz używa zwykłych kominków, gdyż temperatura jest zbyt wysoka i olejek bergamotki traci swoje lecznicze właściwości. Olejki eteryczne dostają się do organizmu przez układ oddechowy oraz przez skórę.

Wiele korzyści bergamotki  dla ciała i dla ducha w jednym obrazku? Proszę bardzo…:)

Dodaj komentarz