Świece sojowe kontra parafinowe.

Świece sojowe kontra parafinowe.

Kto nie lubi odpoczywać przy blasku świec? Wyobrażacie sobie wykwintną kolację bez delikatnie migoczącego płomienia?

Wiele najwspanialszych chwil otulonych jest aurą magicznych płomieni. W zależności od okazji zazwyczaj decydujemy się na zakup zupełnie innych świec.

Jesień to szczególna pora dla naszych domostw. Więcej energii poświęcamy na zapach w pomieszczeniach i na gadżety dekoracyjne. Właśnie okres jesienno-zimowy jest czasem, gdzie dużo częściej sięgamy po świece. Mimo, że świece nie są najbardziej efektywnym środkiem do zapewnienia sobie zapachu w domu, to wielu z nas nie potrafi obejść się bez wyjątkowej atmosfery, która stwarzana jest przez te wyjątkowe produkty.

Świece zapachowe do domu-duży wybór

Rynek oferuje bardzo wiele rodzajów świec. Najczęściej spotykamy się ze świecami parafinowymi i z wosku sojowego. Tylko w niektórych sklepach możemy znaleźć świece z wosku pszczelego lub olejowe.

Jakie właściwości posiadają świece sojowe i dlaczego świadomy klient częściej po nie sięga?

Świece parafinowe są zazwyczaj najtańsze. Parafina wytwarzana jest z ciężkich frakcji ropy naftowej. Wiele badań wskazuje, że w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach palone świece parafinowe wytwarzają szkodliwe substancje, między innymi formaldehyd, toluen i beznol.

Niestety te związki chemiczne odkładają się w organizmie powodować wiele chorób, w tym między innymi chorobę naszej cywilizacji –raka. Bardzo często już sam organizm daje nam znać, że w powietrzu jest coś niedobrego i zazwyczaj zaczyna nas od nich po prostu boleć głowa.

Pamiętajmy, że stężenie niezdrowych składników świec parafinowych w domach jest wyższe, ponieważ zazwyczaj palimy więcej niż jedną- dla lepszego efektu.

Sadza ze spalanych świec parafinowych, jest podobna do tej, która powstaje od wydzielin z rury wydechowej samochodu z silnikiem diesla.

Wosk sojowy jest produktem naturalnym wytwarzanym z ziaren soi. Podczas spalania świec sojowych wytwarza się o wiele mniej sadzy, niż w przypadku świec z parafiny oraz wydzielana ilość dwutlenku węgla jest mniejsza. Dla mnie to już jest wystarczający powód, aby świece parafinowe nie maiły czego szukać u mnie w domu.

Trzecią opcją-dużo zdrowszą, ale zazwyczaj najdroższą są świece z wosku pszczelego. Tak naprawdę wosk pozyskiwany jest prze pszczelarzy dzięki przetapianiu plastrów pszczelich. Dodatkowym atutem świec z wosku pszczelego jest fakt, że podczas spalania wytwarzają się jony ujemne, które mają właściwości oczyszczania powietrza. Ostatnim argumentem przemawiającym za świecami z wosku pszczelego jest fakt, że palą się dłużej niż parafinowe, stearynowe czy sojowe. Minusem jest oczywiście cena i zbyt wąski asortyment tych świec na rynku.

 

Wybór już padł-sojowe świece zapachowe.

Po przeanalizowaniu wielu za i przeciw nie mam żadnych wątpliwości-jeśli zapachowe świece to na bazie soi lub wosku pszczelego. Zdrowsze niż parafinowe i stearynowe, a mimo wszystko przystępne cenowo. Na koniec warto zaznaczyć że wachlarz zapachów w świecach sojowych jest również imponujący. Moje zapachowe faworytki ostatnich dni  to czarna porzeczka, wanilia z piżmem czy odświeżający ogórek.  A jakie zapachy świec są dla Was numerem jeden?

Dodaj komentarz