Tajemnice zapachów pobudzających umysł i motywujących do działania.

Tajemnice zapachów pobudzających umysł i motywujących do działania.

Pobudzają umysł, usprawniając myślenie i pobudzają do wysiłku – wbrew pozorom to nie jest opis najnowszych tabletek, ale zapachów na bazie wyselekcjonowanych olejków eterycznych, o potężnym wpływie  na nasz mózg.


Wyobraź sobie rzeczywistość wielu ludzi: ciasne biuro, monotonia i zmęczenie wiszące w powietrzu, a na drugim końcu coraz szybciej rosnące wymagania szefostwa.

To szary dzień wielu ludzi. Coraz trudniej utrzymać koncentarcję na takim poziomie, aby efektywnie rozwiązywać problemy związane z zadaniami w pracy. Monotonne ślęczenie przy ekranie, wprawia nasz mózg w stan spowolnienia. Wtedy, gdy nasz osobisty system operacyjny przełącza się na tryb przetrwania, coraz trudniej o nowatorskie pomysły i utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji.
Są jednak zadania, gdzie nie możemy pozwolić sobie na błędy. Co wówczas robić? Jak zwiększyć sprawność myślenia i pobudzić organizm  do działania?
Nie chcemy  faszerować się lekami, ponieważ codziennie mamy do czynienia z wyzwaniami w pracy. Chcemy, aby poprawić czujność, zwiększyć skupienie ale za pomocą naturalnych sposobów.

Badania odkrywają tajemniczą moc zapachu.

Po raz kolejny w 2009 roku, temat wpływu naturalnych związków zapachowych na nasz mózg, został poruszony przez naukowców. To właśnie w North American Journal of Psychology  opublikowano szereg wniosków z badań nad zapachami. To co dotyczas było tylko obserwowane w rzeczywistości, zostało potwierdzone w profesjonalnie przeprowadzonych badaniach.
Myślą przewodnią eksperymentu było zbadanie efektów działania wybranych zapachów podczas określonego zadania. Tym razem była to jazda samochodem. Wybrano zadanie, gdzie wymagane było utrzymywanie wysokiego poziomu skupienia przez długi czas. Okazuje się, że ogromna większość wypadków samochodowych spowodowana jest obniżeniem koncentracji.

Wyniki eksperymentu:

 

Badacze amerykańscy  dowiedli, że zapach mięty pieprzowej i cynamonu można wykorzystać do intensyfikowania wydajności podczas wymagających skupienia prac.

Co się okazało?

Wpływ zapachów na niepokój, męczenie i czujność: mięta zmniejszyła lęk w każdej z serii. Olejek eteryczny  z mięty zmniejszył zmęczenie w każdej z jazd. Cynamon stopniowo minimalizował zmęczenie – efekt późnej jazdy.
Bardzo ciekawe było odkrycie, że mięta, i cynamon dawały uczestnikom uczucie, że czas mija szybciej (w porównaniu do symulatora bez zapachu).
Te dwa wyjątkowe zapachy zmniejszały również agresje i frustrację.
Czujność: zarówno  mięta, jak i cynamon zwiększyły czujność w trakcie trwania eksperymentu (porównując z symulacją bezzapachową).
To bardzo ważne wnioski. Potwierdzono, że odpowiednio dobrane zapachy na bazie olejków eterycznych przynoszą znacznie szersze korzyści niż tylko sam zapach.

Wpływ naturalnych zapachów na pobudzenie mózgu i na motywację.

Mięta i cynamon to dwa wyjątkowe składniki naturalnych zapachów, które mają szczególny wpływ zarówno na naszą koncentrację, utrzymanie skupienia jak i na ogólny poziom pobudzenia –niezwykle ważny przy realizacji wielu żmudnych zadań.
Pobudzające zapachy, jak mięta lub cynamon, zmniejszają lęk, frustrację i zmęczenie. Poprawiają czujność i sprawiają, że czas podczas pracy  szybciej mija. Te fakty są bardzo istotne i możemy je wykorzystać.  Emitując te zapachy w powietrzu, w przypadku monotonnych  i męczących zadań możemy uniknąć błędów, które są bardzo kosztowne albo mogą kończyć się śmiercią.

Badacze wybrali do eksperymentu te dwa olejki eteryczne, sugerując się opisem ich właściwości aromaterapeutycznych. Z badania  właściwości tych dwóch olejków eterycznych możemy wyciągnąć wniosek, że nie trudno dowieść i potwierdzić rzeczywisty wpływ zapachów na nasz organizm. Cynamon i mięta są w tym przypadku niejako-próbką reprezentatywną olejków o podobnych działaniach.
W naszej biurowej codzienności to właśnie te zapachy sprawia, że czas spędzony w pracy nie tylko stanie się przyjemniejszy ale i bardziej efektowny. Dzięki pobudzającym zapachom-wszystko przychodzi lepiej.
Korzyści płynące z zapachu wykorzystuje się również podczas szkoleń:

Niekonwencjonalne sposoby na zwiększenie efektywności w pracy  to przykład wykorzystania zapachów w różnych dziedzinach.

Dodaj komentarz