Perfumy do wnętrz z żywicą – obłędny i zniewalający Styrax

Perfumy do wnętrz z żywicą – obłędny i zniewalający Styrax

Po ten składnik sięgam coraz częściej z wielu powodów. Jego obłędny zapach to tylko część magii.

Postanowiłam przybliżyć go właśnie tu –na blogu z uwagi na fakt, że coraz częściej będzie gościł w naszych perfumach do wnętrz.

Styraks to jedna z moich ulubionych żywic, zarówno ze względu na jej zapach, zdolność łączenia się z innymi zapachami i nadawania im głębi i ciepła oraz ze względu na korzyści dla zdrowia.

Najpierw jednak o tym co najważniejsze, a mianowicie o cudownym zapachu styraxu.

Jak pachnie benzoes?

Żywica pachnie wyjątkowo: słodko i bardzo głęboko, a zarazem delikatnie. To wydobycie zarazem siły i delikatności w jednym. Uwielbiam ją wąchać i mam potrzebę wracać do tego żywiczno-słodkiego aromatu.

Nie bez powodu używano go już w starożytności zachwycając się jego słodkim i nieco narkotycznym aromatem. Oprócz tego używanie styraxu było również związane z jego dezynfekującymi właściwościami.  Starożytni wybierając zapachy w swoich wnętrzach  brali pod uwagę zapach oraz właściwości tych zapachów. W czasach, gdy nie dysponowano całym arsenałem leków wykorzystywano wszystko co dała natura, aby poprawiać swoje samopoczucie, wspomagać zdrowie i pozbywać się bakterii.

Jakie zatem właściwości posiada benzoes i dlaczego to bardzo dobry składnik naturalnych perfum do wnętrz?  Doskonale wzbogaca zapach i nadaje mu głębi-doskonale wiedzą o tym zwolennicy stworzonego przez nas zapachu Mystery Autumn 

Właściwości styraksu

Benzoes działa rozkurczająco na drogi oddechowe ułatwiając oddychanie. Poprzez działanie rozkurczające wpływa również na obniżenie napięcia mięśni. Przebywanie w pomieszczeniu gdzie unosi się zapach z benzoesem szybko pomaga rozluźnić mięśnie i wejść w stan relaksu i odprężenia całego ciała. Te szczególne właściwości zapachów ze styraksem sprawiają że jest polecany w pomieszczeniach, gdzie wykonuje się masaże. Benzoes pomaga również przy bezsenności i stanach lękowych. Jego kolejna właściwość związana jest z działaniem dezynfekującym-to ma szczególne znaczenie w okresach o wzmożonej zachorowalności na grypę.  Poprzez zapach z benzoesem  wspomagamy swój system odpornościowy.

Jak uzyskuje się styrax?

Nazwa według INCI: Styrax Tonkinensis Extract lub Styrax Benzoin Extract.

Otrzymywana jest z gumożywicy którą uzyskujemy przez nacinanie kory drzewka rosnącego w Azji Południowo- wschodniej, głównie w Tajlandii i Laosie.  Płynna przypominająca lateks wydzielina zbierana  w stanie półpłynnym twardnieje  pod wpływem powietrza i światła tworząc kruchy żywiczny produkt o barwie  około-brązowej. Absolut tej  żywicy otrzymuje się przez ekstrakcje zimnym etanolem.

Dobry rezinoid wymaga ekstrakcji  np. eterem naftowym, przemycia ekstraktu słabymi alkaliami  i dopiero kolejnej ekstrakcji etanolem. W ten sposób otrzymuje się absolut benzoe. Jak sami widzicie potrzeba trochę zachodu, aby powstał absolut, który możemy użyć do naturalnego zapachu. Taki absolut nie jest sztuczną imitacja zapachu styraksu lecz jest jego esencją.

Dodaj komentarz