Olejki eteryczne i naturalne zapachy poprawiające koncentrację i zdolność kojarzenia.

Olejki eteryczne i naturalne zapachy poprawiające  koncentrację i zdolność kojarzenia.

Olejki eteryczne i mieszanki olejków na poprawę koncentracji dla kierowców dzieci i podczas pracy. Czy to możliwe?

Piąta kawa już nie pomaga. Nie ma już połączenia z mózgiem, a musimy coś dokończyć. Samo staranie się nie wystarczy. Co wtedy pozostaje?

Jakie są sposoby, aby odzyskać zdolność koncentracji i lepiej kojarzyć fakty? Oczywiście możemy sięgnąć po kolejnego energetyka, ale ani to zdrowe, ani nie działa na dłuższą metę.

Jeśli musimy jeszcze przez jakiś czas utrzymać koncentrację na wysokim poziomie to warto sięgnąć po siłę olejków eterycznych. Korzystano z tego od wieków i sprawdzono ich siłę w wielu eksperymentach.

Co więc robimy aby poprawić myślenie i koncentrację?

Najpierw mała przerwa na świeży powiew tlenu-wystarczą 3 minuty, a gdy wrócimy umieszczamy wokół nas zapach z olejków eterycznych mający właściwości pobudzające umysł.

Jak tak naprawdę działają olejki eteryczne i zapachy z mieszanki tych olejków? W jaki sposób pobudzają mózg?

Najpierw zacznijmy od początku…

Jaka jest droga olejków eterycznych do naszego organizmu?

Najczęściej olejki eteryczne i mieszanki olejków w postaci naturalnych zapachów dostają się do organizmu przez układ oddechowy oraz przez skórę. Niektóre olejki eteryczne można połykać-ale zawsze trzeba przeczytać na instrukcji, czy jest to wskazane.

Z badań wynika, że ekspansja olejków eterycznych w organizmie następuje najszybciej drogą inhalacji ( wdychanie)

Poszczególne składniki olejków eterycznych mają różny czas wchłaniania się do organizmu. Poniżej podaje trzy przykłady:

Eukaliptus 20-40 minut

Anyż, bergamotka: 40-60 minut

Mięta pieprzowa-60 minut

Fakt, że już od pierwszych wdechów czujemy przypływ pozytywnych emocji nie oznacza, że olejek w pełni zaczął swoje działanie aromaterapeutyczne. Tak naprawdę poprzez rzęski węchowe, cząsteczki olejków eterycznych dotarły do podwzgórza w mózgu. To ta część mózgu odpowiedzialna jest za nasz stan emocjonalny. Pierwsze sekundy obcowania z olejkiem eterycznym mogą więc dać pozytywnego kopa, ale to dopiero początek. Tak naprawdę przestrzeń działania i wpływu olejków i zapachów naturalnych jest dużo większa.

Pojawienie się jednak cząsteczek olejków w krwi, a przez to wpływ na enzymy, hormony i poszczególne narządy wewnętrzne wymaga nieco czasu. Tak jak napisałam wyżej- dla każdego olejku czas może się różnić.

Gdy cząsteczki olejków eterycznych dostaną się do krwioobiegu, wówczas poprzez interakcję z płynami ustrojowymi organizmu wpływają na wiele funkcji oraz na poprawę funkcjonowania organów wewnętrznych, skóry i poziomu energii. Przykładem wielopoziomowego działania opisanego na naszym firmowym blogu jest działanie olejku imbirowego na organizm: Cudowny imbir

Nie możemy tu opisać jak działają, ponieważ każdy z olejków poprzez swoją unikalną budowę chemiczną.  Poszczególne olejki eteryczne staramy się sukcesywnie opisywać  na naszym blogu.

Co ma większą skuteczność w poprawie koncentracji: pojedyncze olejki , czy mieszaniny olejków w postaci naturalnych zapachów?

Wiele badań nad olejkami eterycznymi publikowanymi mięzy innymi w :

  • Biological and Pharmaceutical Bulletin
  • International Journal of Preventive Medicine
  • World Journal of Gastroenterology

wskazuje, że odpowiednie połączenia olejków eterycznych mają dużo większy i korzystniejszy wpływ na organizm,niż każdy z olejków z osobna.

O tym fenomenie pisze również znany polski badacz aromaterapii doktor Stanisław Brud wraz z żoną w książce W.S. Brud, I. K.Brud ,,Podstawy perfumerii’’

Jakie olejki najsilniej działają na poprawę koncentracji i bystrości myślenia?

Najsilniej działającym olejkiem o wyjątkowo pięknym zapachu jest olejek z róży.

Inne olejki, które również wykazują silne działanie stymulujące mózg to olejki: cytrynowy, eukaliptusowy, gałki muszkatołowej, geraniowy, kamforowy, rozmarynowy, jałowcowy, grapefruitowy, sosnowy, ylangowy bazyliowy.

Dlatego naturalne zapachy do samochodu są nie tylko odświeżającym aromatem w samochodzie-to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa poprzez działanie na układ nerwowy.

Jeśli zatem jedziesz w długą podróż, masz przed sobą długie męczące i wymagające skupienia zadanie, trudną pracę wymagającą koncentracji – zastanów się nad opcją emisji olejków eterycznych w powietrzu lub kupnem gotowego zapachu o właściwościach, które pobudzą Twój umysł.

Napisz do nas, a my pomożemy Ci dobrać zapach do Twoich potrzeb, ewentualnie podpowiemy jakich olejków eterycznych możesz użyć- jeśli chcesz sam zrobić swoją miksturę na koncentrację z posiadanych olejków eterycznych.

Dodaj komentarz