Czy środki przeciw kleszczom wystarczą, aby nas chronić? Sposoby na walkę z kleszczami.

Czy środki przeciw kleszczom wystarczą, aby nas chronić? Sposoby na walkę z kleszczami.

Walka z kleszczami w tym roku będzie jeszcze trudniejsza. Delikatna zima sprawiła, że w tym roku kleszczy będzie znacznie więcej niż poprzednio.

Mimo, że jest dopiero początek kwietna, na ten moment  jest ich już całkiem sporo. W tym roku tak naprawdę zapowiadana jest plaga kleszczy.

Skutki ukąszeń kleszczy są znacznie poważniejsze niż w przypadku komarów. W tym przypadku już nie chodzi o dyskomfort…

Gdzie przebywają kleszcze?

Te  niezwykle groźne pajęczaki przebywają najczęściej w trawach, zaroślach niewysokich drzewach.

 

Skutki ukąszeń kleszczy – czemu należy się bać i zapobiegać ukąszeniom?

Najczęściej nie wiemy, że ugryzł nas kleszcz ponieważ ukąszenia nie są bolesne. Niestety konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Mogą ale nie muszą. Nie każde ugryzienie kleszcza związane jest z niebezpiecznymi  patogenami wywołującymi zdrowotne komplikacje.  Około 40 procent kleszczy jest zakażonych.

Ugryzienie kleszcza zakażonego  może grozić zarażeniem boreliozą. Inne choroby powodowane przez ugryzienie zakażonego pajęczaka to kleszczowe zapalenie mózgu, a rzadziej wywołuje babeszjozę, bartonelozę czy anaplamazę.

Kto jest najbardziej narażony na atak?

Niestety osoby aktywne muszą mieć się na baczności. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest  nieporównywalne z niczym innym ale w tym roku przyjemność należy łączyć z mądrym zapobieganiem  kontaktu z kleszczami.

Miejcie się zatem na baczności i rozważcie poniższe sposoby ochrony przed kleszczami. Piszemy o wadach i zaletach każdego sposobu.

Sposoby na odstraszanie kleszczy

  1. Szczelne ubranie, gdy idziemy do lasu

Minusy takiego rozwiązania to przede wszystkim uciążliwość w sytuacji wysokich temperatur. Jest nam bardzo gorąco, gdy ubieramy się od stóp po czubek głowy.

Plus to zwiększenie ochrony ciała i zmniejszenie prawdopodobieństwa ukąszenia. Im szczelniejsze ubranie tym mniej ciała i mniejsze prawdopodobieństwo ukąszenia.

  1. Olejki eteryczne

Smarujemy się olejkami eterycznymi w połączeniu z bezwonnym olejem bazowym. Najlepsze do tego celu są olejki z trawy cytrynowej, goździka, lawendy czy mięty. Kleszcze nienawidzą zapachu tych olejków, a swoją ofiarę wybierają przecież pod kątem zapachu.

Minus: Niestety czynność należy powtórzyć po około 3 godzinach, bo zapach przestaje być intensywny i ochrona słabnie. W przypadku nacierania ciała nie do końca to wygodny sposób, gdy jesteśmy gdzieś w lesie .

  1. Gotowe preparaty przeciw kleszczom

To preparaty, które bazują na takich mieszankach olejków eterycznych, które skutecznie odstraszają kleszcze, a do tego zazwyczaj również komary i meszki.

Dobre połączenia olejków i substancji, których nienawidzą te pajęczaki sprawiają, że to jedno  z najskuteczniejszych sposobów na ochronę.

Minusy: w przypadku chemicznych preparatów skład może szkodzić nie tylko kleszczom. Najlepiej zatem wybierać naturalne preparaty oparte na najskuteczniejszych składnikach-olejkach eterycznych.

Poniżej link gdzie znajdziesz:

Naturalne preparaty do odstraszania kleszczy

 

  1. Szczepienia

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu.

 

Minus: Szczepienia chronią przed jednym z możliwych niepożądanych efektów ubocznych. Niestety kleszcze mogą wywołać wiele chorób,  a nie tylko kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Wychodzimy na przeciw kleszczom i ostrzegamy Was. Róbcie sami własne mieszanki  odstraszające kleszcze lub skorzystajcie ze sprawdzonych naturalnych preparatów przeciw kleszczom.

Pamiętajcie: Bądźcie ostrożni-nic nie chroni Was na 100 %.

Dodaj komentarz