Najlepsze olejki eteryczne na katar i zapchany nos.

Najlepsze olejki eteryczne na katar i zapchany nos.

Który olejek eteryczny jest najlepszy na katar?

Takie pytania często padają, gdy dopadnie nas zmora  jesienno-zimowych dni czyli katar. Zapchany nos nie tylko przeszkadza nam oddychać, mówić, jeść ale daje się we znaki również podczas snu.

Chcemy się z nim szybko rozprawić, dlatego sięgamy po różne metody. Wśród tych metod są również olejki eteryczne znane ze swoich silnych zdrowotnych i  aromaterapeutycznych korzyści. Aby zwiększyć skuteczność naszej walki z katarem dobrze jest  po nie sięgnąć, ponieważ od wieków znane są ze swojej skuteczności w walce z katarem.

Olejki zwalczające katar i zapchany nos

Olejek eteryczny z eukaliptusa

Na pewno doczytałeś na wielu ulotkach leków, czy maści udrażniających nos, że w składzie można znaleźć m.in.  właśnie olejek eteryczny z eukaliptusa.

To naturalny produkt, który jest wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny ze względu na jego walory bakteriobójcze, bakteriostatyczne, a także rozgrzewające. Ma świeży  ładny zapach  i możesz go łączyć dla zwiększonej skuteczności z olejkiem z sosny, cyprysu czy drzewem herbacianym.

Olejek eteryczny z sosny

W walce z przeziębieniem  kolejnym niezastąpionym olejkiem eterycznym jest olejek z sosny. Posiada działanie  antybakteryjnie, antywirusowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe i wykrztuśne.

Możesz go łączyć z olejkiem z eukaliptusa, drzewa herbacianego czy cyprysa.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Ten olejek ma najsilniejsze działanie antybakteryjne i bakteriostatyczne. Wśród jego wielu korzyści aromaterapeutycznych wymienia się również jego korzystny wpływ na pozbycie się kataru i pomoc w udrażnianiu nosa.

Olejek eteryczny z jodły syberyjskiej ( pichtowy)

Jest stosunkowo bezpieczny jeśli chodzi o uczulenia lub podrażnienia.

Olejek pichtowy dzięki mieszance odżywczych fitocydów i terpenów posiada wiele właściwości wspomagających leczenie różnych dolegliwości. Jego intensywny zapach oraz skład świetnie udrażnia zatkany nos i zatoki. Jeśli masz w domu kule ceramiczną lub dyfuzor możesz rozpylić olejek w powietrzu i już po kilku minutach nie tylko oczyścisz powietrze z bakterii ale wspomożesz swój organizm i go wzmocnisz.

Olejek eteryczny z drzewa cyprysowego

Olejek eteryczny cyprysowy podobnie jak olejki opisane wyżej jest doskonałym naturalnym produktem w leczeniu między innymi  kataru i  przeziębień.

Posiada właściwości przeciwzapalne, działa antyseptycznie, zwęża naczynia krwionośne. To oczywiście tylko te właściwości, które związane są z leczeniem z przeziębienia i kataru. Olejek eteryczny z cyprysa ma znacznie szersze działanie aromaterapeutyczne, dlatego warto go mieć w domowej apteczce.

W jaki sposób w domowym zaciszu wykorzystać olejki eteryczne i jak je mieszać?

 

Zacznij od powietrza którym oddychasz

Sposobów jest kilka. Jeśli jesteś posiadaczem naszej kuli ceramicznej to do jej wnętrza wkrop 10 kropli olejku z eukaliptusa i dodaj wody tak, aby zapełnić misę do połowy. Możesz użyć zwykłego kominka aromaterapeutycznego ale wówczas działanie olejku będzie słabsze.

Do aromatyzacji możesz użyć dyfuzora na olejki eteryczne.

Olejek eteryczny z eukaliptusa możesz zmieszać również z olejkiem z cyprysa i sosny.

Kilka gotowych mieszanek z olejków eterycznych na katar i zapchany nos

1 propozycja Odświeżające Trio

5 kropli olejku z eukaliptusa

3 krople cyprysa

2 krople mięty

 

  Iglaste antidotum

5 kropli olejku eterycznego  sosny

3 krople olejku eterycznego eukaliptusa

2 krople olejku eterycznego cyprysu

 

 Duet eukaliptusa i jodły syberyjskiej

7 kropli eukaliptusa

3 krople jodły syberyjskiej

Aromaterapeutyczna kąpiel

Dodaj kilka kropli wybranych olejków eterycznych o których pisaliśmy wyżej do kąpieli. Szybko odczujesz ulgę.

Odświeżaj powietrze w samochodzie za pomocą olejków eterycznych

Jeśli jeździsz samochodem, zainstaluj sobie urządzenie na nawiew ( na przykład w postaci Scent ring i na filc wkrop olejki z sosny, jodły lub cyprysa)

Nie tylko udrożnisz nos ale poprawisz swoją koncentrację za kierownicą.

Możesz tez użyć gotowego Wild Pine. To całkowicie naturalny zapach do samochodu na bazie sosny. Jego skład sprawia że działa m.in. na udrożnianie nosa i ułatwianie oddychania.

Zakrop kilka kropli na pościel lub rozpyl w powietrzu

W okresie jesienno- zimowym musisz dbać, aby nie tylko wietrzyć sypialnię ale eliminować bakterie z powietrza. Jeśli rozpylisz w powietrzu olejki eteryczne z sosny, eukaliptusa lub cyprysa, w sypialni pozbędziesz się większości bakterii i wirusów, a do tego podczas snu będziesz  swobodnie oddychać.

Dlaczego olejki eteryczne działają ? Co decyduje o ich skuteczności?

Olejki eteryczne znalazły szerokie zastosowanie w leczeniu infekcji układu oddechowego, głównie ze względu na ich szybkość działania i skuteczność.

Właściwości i działanie na organizm w obrębie  przeciwdziałania przeziębieniom można ująć w kilka obszarów.

Działanie wykrztuśne: olejki zwiększają produkcję śluzu przez niektóre komórki układu oddechowego, a tym samym ułatwiają oczyszczanie dróg oddechowych; tak działają między innymi olejek sosnowy, eukaliptusowy, miętowy oraz szałwiowy;

Działanie przeciwbakteryjne – część olejków eterycznych posiada silne właściwości antybakteryjne, na przykład tymiankowy, miętowy czy też majerankowy. Te olejki nie tylko zabijają drobnoustroje ale hamują ich rozwój.

Przyspieszają produkcję przeciwciał-poprzez drażnienie zakończeń nerwowych oraz rozszerzanie naczyń krwionośnych (olejek rozmarynowy, kamforowy czy eukaliptusowy)

Działanie rozgrzewające – efekt rozgrzania po zastosowaniu olejków eterycznych przynosi kojące działanie w infekcjach układu oddechowego.

Naturalne 100 % olejki-tylko te  leczą i zapobiegają chorobom

Olejki eteryczne nie tylko leczą symptomy choroby, ale także im zapobiegają. Uzdrawiające właściwości aromaterapii to nie zasługa zapachów, a składu chemicznego olejków. Przy wyborze należy więc zwrócić uwagę na to, czy są naturalne. Olejki syntetyczne mają takie same zapachy, ale nie właściwości. Nie pomogą nam leczyć jesiennych dolegliwości, ponieważ siła olejku tkwi w substancjach roślinnych.

Dodaj komentarz