7 powodów dla których wybieramy naturalne szampony do włosów.

7 powodów dla których  wybieramy naturalne szampony do włosów.

Dlaczego coraz częściej sięgamy po naturalne szampony do włosów? Czy to tylko moda ? Zdecydowanie nie!

Najczęściej zaczynamy wgłębiać się w informacje dotyczące produktów wówczas, gdy te których używamy obecnie przysporzyły nam kłopotów.

Naturalne szampony do włosów kontra drogeryjne. 

Zaczniemy od tego jakie są konsekwencje źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji włosów:

  • Susze i łamliwe włosy
  • Bardzo często nabywamy łupieżu
  • Swędzenie skóry głowy
  • Wypadanie włosów
  • Włosy wyglądają na zmęczone i niezdrowe
  • Szybkie przetłuszczanie się włosów
  • Alergie

Zazwyczaj konsekwencje są również powodami dla których zaczynamy wybierać z półki naturalne produkty.

Szampony bez SLS i  SLES –o co chodzi?

Z badań przeprowadzonych przez jeden z portali kobiecych wynika, że dużo częściej inwestujemy w kosmetyki związane ze skórą twarzy. Wszelkiego rodzaju kremy, odżywki, serum to produkty, które częściej szerzej otwierają nasz portfel.

Rzadziej zwracamy uwagę na skład żelu do mycia ciała czy szamponu do włosów. Okazuje się jednak, że warto wiedzieć co nakładamy na skórę głowy i włosy. To pozwoli nam uniknąć wielu problemów.

Co to SLES i SLS?

SLS- Sodium Lauryl Sulphate oraz SLES- Sodium Laureth Sulphate to detergenty anionowe, które wykazują bardzo silne działanie powierzchniowo czynne oraz pianotwórcze. Co to oznacza  w praktyce?  Otóż  to własnie te składniki mocno przesuszają skórę. Na wyobraźnie działa dopiero informacja że te same substancje są używane do płynów do mycia!

Te detergenty sprawiają, że produkt się pieni, przez co myślimy, że szampon lepiej działa. Często przy wrażliwszych typach skóry, SLES czy SLS wysuszają, podrażniają, powodują swędzenie, rumień a nawet reakcje alergiczne. Często prowadzą zaburzenia pracy gruczołów łojowych, stanów łuszczycowych czy atopowego zapalenia skóry.

Jaka jest różnica między SLS a SLES?

Ten drugi ma mniej drażniące właściwości. Powstaje on  w procesie etoksylowania cząsteczki SLS. Często wskazuje się SLES jako substancję odpowiednią dla skóry wrażliwej.

Jeśli natomiast mówimy o SLS, to warto wiedzieć, że został dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych przez Ecocert Greenlife.  Swoją decyzję organizacja motywuje tym, że mimo, iż kwas laurynowy, z którego jest pozyskiwany SLS zostaje poddany dalszym obróbkom chemicznym, to nie są one w żaden sposób szkodliwe dla środowiska.Naszym jednak zdaniem lepiej wybierać naturalne szampony do włosów bez tego składnika-wyjdzie nam to na pewno na zdrowie 🙂

naturalny szampon ze słodkich migdałów

 

Baza naturalnych szamponów do włosów

Naturalne szampony do włosów bazują głównie na wyciągach ziołowych.

Zazwyczaj są bardzo dobrym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej. Na przykład szampon ze słodkich migdałów dla skóry wrażliwej  nie posiada żadnych detergentów , które mogłyby podrażnić delikatną skórę głowy.

Są idealnym rozwiązaniem dla osób myjących głowę codziennie. Dzięki temu że nie posiadają silnych detergentów nie przesuszają i nie osłabiają skóry i włosów.

Dla osób mających jednak problemy z nadmiernym przetłuszczaniem włosów należy wybrać szampon który jest w stanie dokładnie oczyścić głowę.  Dla takich osób polecamy dedykowane naturalne szampony do włosów na przykład:

Szampon Ecolab

 

Oczywiście jeśli chcesz spróbować  naturalnych środków myjących, niekoniecznie ze sklepu możesz użyć na przykład octu jabłkowego lub mydlnicy lekarskiej

Płukanka z mydlnicy:

  • 2 łyżki korzenia mydlnicy lekarskiej
  • 2 szklanki wody

Gotujemy wywar około 5-10 minut, przecedzamy, studzimy i płuczemy nim dokładnie skórę głowy i/lub włosy. Efekty mogą Cie pozytywnie zaskoczyć.. Po pierwsze skóra głowy rzeczywiście wolniej się przetłuszcza! Włosy są lekko sztywne, ładnie odbite od nasady i bardzo puszyste (nie spuszone!) Dzięki temu jest ich wizualnie więcej, a kucyk jest grubszy

Naturalne szampony do włosów-mnogość aktywnych naturalnych wyciągów

Każdy naturalny produkt-w tym również i szampon bazuje na własnej kompozycji naturalnych składników. Te produkty wykorzystują najcenniejsze właściwości roślin  właśnie po to aby wzmocnić nasze włosy oraz poprawić ich kondycję i wygląd.

To co ważne nie zawierają składników, które mogą być szkodliwe dla naszych organizmów. Minusem jest oczywiście cena , która również wynika  ze składu. Do nas należy decyzja co wybieramy 🙂

 

 

Dodaj komentarz