Olejki eteryczne dobrej jakości-jak oddzielić ziarno od plew?

Olejki eteryczne dobrej jakości-jak oddzielić ziarno od plew?

Olejki eteryczne dobrej jakości-co to oznacza? Czy łatwo to sprawdzić? Kiedy  szczególnie należy na to zwracać uwagę?

Jeśli kupujesz olejki eteryczne z przeznaczeniem do aromaterapii czy tworzenia naturalnych zapachów i chcesz aby miały zakładane właściwości i moc, muszą to być produkty dobrej jakości.

Jakie są więc najlepsze olejki eteryczne? Jakie mają właściwości aromaterapeutyczne?

Przetestowaliśmy wiele olejków z bardzo wielu firm. Rożnica jest szczególnie widoczna przy tworzeniu zapachów. Okazuje się, że olejek cynamonowy  z firmy X i cynamonowy z firmy  Y mimo, że  dokładnie z tej samej rośliny pachnie nieco inaczej. Tak jest z wszystkimi olejkami-nie tylko cynamonowym.

Chcemy Wam zatem opisać  jakiego rodzaju różnice związane są  z jakością olejków i skąd się biorą.

Szybko wyeliminuj kiepską jakość olejków eterycznych – dwie ważne rzeczy

Zanim przejdę do opisu poszczególnych aspektów związanych z jakością olejków eterycznych to podkreślę dwie rzeczy- oczywiste dla nas niekoniecznie jednak wszyscy to wiedzą.

Rożnica między olejkiem eterycznym i olejkiem zapachowym

Olejki eteryczne, absoluty i żywice to produkty całkowicie naturalne i tylko one mają prawdziwą moc aromaterapeutyczną. Olejki zapachowe nie spełniają wymagań do aromaterapii. To tylko zapach i do tego syntetyczny, bardzo często bardzo niezdrowy!

Jeśli tworzymy naturalny zapach do samochodu lub do domu-  również używamy naturalnych olejków eterycznych. To właśnie dzięki temu możemy uzyskać odpowiedni wpływ na zdrowie i psychikę. Olejki zapachowe nie mają takiej mocy! To jest zatem bardzo ważna informacja dla laików, którzy dziwią się dlaczego oni kupili olejek o zapachu różanym 10 ml  i zapłacili 7 zł a ktoś tez za olejek różany 10 ml chce 150 zł…

Różnica między czystym olejkiem eterycznym a rozcieńczonym

Czy widzisz różnice między sokiem malinowym zrobionym z samych malin bez dodatku cukru, a sokiem malinowym, gdzie soku jest 5 % a cała reszta to cukier , regulatory kwasowości, woda i cała reszta różnych zapychaczy.  W tych dwóch produktach mamy inny skład i oczywiście inna cenę.

Tak samo jest z olejkami. Gdy kupujesz olejek eteryczny do celów aromaterapeutycznych i zależy Ci na tym aby działał, zwróć uwagę czy to 100 % olejek eteryczny czy jest rozcieńczony. Taką informację zawsze musi  podać producent i sklep.

 

Te dwa aspekty to pierwsze rzeczy, na które musicie zwrócić uwagę. W samych czystych olejkach eterycznych sprawa się dużo bardziej komplikuje jeśli chodzi o jakość.

Od czego zależy jakość olejków eterycznych ?

Zaczniemy od tego co ma wpływ na jakość olejku eterycznego:

Roślina z której pochodzi olejek

Inny skład,  zapach, konsystencję osiągniesz z lawendy  uprawianej na przykład w Prowansji a inny na polu lawendowym w Polsce.

Sposób uprawy roślin

Czy rośliny z których wydobywany jest olejek rosną dziko, czy na polu. Jeśli na polu to czy  są traktowany pestycydami i chemią?

Pogoda w danym roku

Tak! To zadziwiające jak ogromny wpływ na jakość olejku eterycznego ma pogoda w danym regionie w którym uprawiane są rośliny do produkcji olejków eterycznych.

Tak samo zresztą jest z owocami. Porównajcie truskawki , gdy jest piękny słoneczny maj z odpowiednią ilością deszczu i taki,  gdzie cały czas jest zimno i deszczowo albo z kolei słońca jest za dużo. Niby ta sama roślina a smak zupełnie inny.

Aparatura do destylacji olejków

To również ważne. Im bardziej zaawansowany sprzęt tym więcej czynników podczas procesu destylacji jesteśmy w stanie kontrolować.

Przechowywanie

Olejki eteryczne po oddestylowaniu muszą być odpowiednio przechowywane, w przeciwnym razie mogą zmieniać swoje właściwości

Mamy więc dużo przeróżnych czynników, które wpływają na naturalne olejki eteryczne.

Co Wam zatem doradzić? Skąd macie wiedzieć jaki olejek eteryczny wybrać? Której firmie zaufać?Kto oferuje dobrą jakość olejków eterycznych?

Na rynku mamy bardzo dużo sklepów i samych firm produkujących i konfekcjonujących olejki eteryczne.

Na co więc zwrócić uwagę?

Cena

Różnice cen są również ogromne. Jeśli różnica cen wynika z tych aspektów o których pisałam wyżej czyli: dobra roślina, uprawiana ekologicznie lub dziko rosnąca, dobry proces produkcji to ok. Dużo gorzej, gdy cena wynika ze zbyt długiego łańcuszka logistycznego, który wymusza większą cenę wcale nie oferując za to jakości.

Skąd macie wiedzieć czy olejki, które chcecie kupić nie są zbyt zawyżone cenowo? Poczytajcie sobie jak firma rozprowadza olejki 🙂  Jeśli jest to w systemie jakiejś piramidy i klubu wzajemnej adoracji to darujcie sobie i poszukajcie dobrego olejku o jakości aromaterapeutycznej ale nieco taniej.

Nie kupujcie też najtańszych olejków eterycznych. Wysilcie trochę wyobraźnię i odpowiedzcie sobie na pytanie co możecie mieć za produkt za najniższą cenę. Pamiętajcie jednakże  to nie tak, że im wyższa cena tym lepszy olejek…

Dobre źródło, sprawdzona firma

olejki eteryczne dobrej jakości

Firmy, które mają długą tradycję w obszarze działalności w aromaterapii, posiadają własne laboratorium i swoich naukowców, własne  opracowania naukowe  nie mogą pozwolić sobie na kiepską jakość. Na to pracuje się całe lata.

Certyfikat

Nie każdemu psu jednak  burek. Certyfikat certyfikatowi nierówny. Należy wybrać olejki takie, które posiadają certyfikat  respektowany przez obszar w którym żyjemy. Co Ci po certyfikacie który tak naprawdę nic dla klienta nie oznacza.

Większość tych certyfikatów to są “TM” czyli “Trade Marks”. Zazwyczaj są zarejestrowane poza Europą. Bardzo dobrze cały proces certyfikacji opisała Klaudyna Hebda i tu cytujemy

,, W dużym skrócie wygląda to tak. Duża firma wymyśla jakąś nazwę na przykład “Certyfikat Bioterapeutycznej Jakości” i rejestruje ją jako znak towarowy. To oznacza, że tylko ta firma może go używać!’’

W dziedzinie bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych główną rolę odegrała IFRA, która rozpoczęła regularną publikację „Wskazówek IFRA” (IFRA Guidelines). Zawierała ona zalecenia dotyczące bezpiecznego stosowania substancji zapachowych w tym olejków eterycznych. Wskazówki IFRA były opracowywane przez Komitety Techniczne składające się z niezależnych ekspertów i uznawane przez większość organów administracji państwowych, w tym amerykańskie FDA, a w Polsce przez PZH. Zgodność ze Wskazówkami IFRA była przez kilkadziesiąt lat podstawowym kryterium oceny bezpieczeństwa substancji zapachowych, w tym olejków eterycznych.

Podsumowując.

Sprawa jakości olejków eterycznych jest bardzo skomplikowana. Na pewno zwracajcie uwagę na zbyt niskie, podejrzane ceny.

Pewne olejki eteryczne na przykład z cynamonu, drzewa sandałowego czy róży muszą kosztować z uwagi na fakt, że trudno te olejki otrzymać i potrzeba dużo surowca. Jeśli potrzebujecie olejek tylko aby dodać do zapachu, który robicie i nie zależy Wam na jakości aromaterapeutycznej to możecie kupić tylko pod kątem zapachu. Jeśli chcecie jednak używać do masaży, inhalacji, kąpieli czy spożywania (po rozcieńczeniu) to zwracajcie uwagę z jakiej firmy kupujecie.

Co do spożywania nie każdy olejek nadaje się do spożycia. Jeśli nawet się nadaje to nigdy nie stosuj nierozcieńczonego. Olejki eteryczne to bardzo silne naturalne substancje. Podchodzić należy do nich trochę tak jak do lekarstw-z głową i ostrożnością. Wtedy będą Wam służyć.

Jaką firmę możemy wam polecić do celów aromaterapii? Jakie olejki eteryczne mają dobra sprawdzona jakość?

My z czystym sumieniem polecamy olejki eteryczne Dr Beta jako olejki o sprawdzonej jakości.

Dobre olejki eteryczne to również olejki z firmy Alepia.

Inne olejki mogą służyć do sprzątania, tworzenia w domowym zaciszu zapachów.

Dodaj komentarz