Aromaterapia w naszym mieszkaniu

Aromaterapia w naszym mieszkaniu

 Rewelacyjna, skuteczna i wyjątkowo przyjemna w stosowaniu-taka jest aromaterapia w domu. Niedoceniana tylko przez tych,  którzy  nie zadali sobie trudu, aby zapoznać się z jej korzyściami.

Możecie oczywiście skorzystać z korzyści aromaterapii w salonach spa, w dobrych hotelach i gabinetach odnowy, ale w Waszych domach i mieszkaniach macie przecież aromaterapię w zasięgu ręki!

Jeśli zapytacie wielu znawców w temacie naturalnych sposobów leczenia, jaki jest najlepszy sposób na poprawienie nastroju, zdrowia i urody, to usłyszycie, że aromaterapia należy do jednych z najskuteczniejszych metod.

Pachnąca siła roślin w Twoim domu

Zamknij oczy i weź głęboki oddech. W końcu jesteś w swoim w domu.

Stosowanie skutecznej i naprawdę przyjemnej metody poprawy nastroju za pomocą zapachu nie  jest trudne, problematyczne ani drogie.

Metody aromaterapii w domu

Aby szybko zapoznać Was z możliwościami  korzystania z mocy zapachów w domowym zaciszu opiszemy to poniżej bardzo esencjonalnie.

Aromaterapia to leczenie zapachem pochodzącym z olejków eterycznych, które transportowane są do naszego organizmu z powietrza lub przez masaż.

 

Istnieje kilka metod emisji olejków eterycznych w powietrze. Wybór najlepszej dla Twojego domu pozostawiamy dla Ciebie. Poniżej wymienię trzy najczęściej stosowane metody rozpylania olejków eterycznych lub mieszanek olejków eterycznych.

Ceramiczna kula zapachowa– To nasz patent ta zdrową i długotrwałą emisję zapachu. Metoda polega na wlaniu do  wnętrza kuli mieszanki olejków eterycznych lub gotowych naturalnych zapachów ( wystarczy wybrać korzyści, które chcesz uzyskać i zapach, którym chcesz się cieszyć w Twoim mieszkaniu). Kule ceramiczne to również doskonały artystyczny element dekoracyjny.

Kominki zapachowe– To najczęściej używana metoda emisji zapachów w aromaterapii.  Rzeczywiście to metoda łatwo dostępna i tu jej zalety się kończą. Olejki pod wpływem wysokiej temperatury bardzo szybko się ulatniają, tak więc nie cieszymy się zbyt długo aromaterapią w naszym pomieszczeniu. Olejki niestety tracą swoje zdrowotne właściwości pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.  Pod kątem bezpieczeństwa ten produkt również jest najsłabszy, ponieważ  mamy tu do czynienia z płomieniem.

Dyfuzory elektryczne.

To  bardzo dobra metoda aromaterapii. Emisja następuje poprzez  rozbijanie cząsteczek olejków eterycznych i wysyłanie ich w powietrze. Dzięki aromaterapii tą metodą olejki eteryczne również nie tracą swoich wyjątkowych właściwości. Dyfuzory to również bezpieczne i wygodne urządzenia do emisji zapachu pochodzącego z mieszanek olejków eterycznych.

Jak wykorzystywać Aromaterapię w domu i korzystać z jej ogromnych możliwości?

Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, że otaczające Cię w domu zapachy mogą bardzo szkodzić albo korzystnie wpływać na całość Twojego funkcjonowania.  Wszystko zależy od tego jakie zapachy wybierasz. Zapachy na bazie  syntetycznych związków chemicznych mają w swoim składzie całą paletę szkodliwych dla zdrowia substancji. Oczywiście producenci nie mówią głośno, że ich wyjątkowo pachnące  odświeżacze, zazwyczaj powodują alergię, bóle głowy i odkładają się w naszym organizmie.

W naszych domach na szczęście możemy otaczać się zapachami na bazie olejków eterycznych. Dom otulony wyjątkowym woalem z kwiatów, ziół i traw nie tylko nie szkodzi zdrowiu ale pozytywnie wpływa na nastrój i wspomaga leczenie wielu chorób.

Ciekawostka:

Na początku XX wieku uczony francuski Rene-Maurice Gattefosse, pracując w swym laboratorium, przypadkiem oparzył sobie dłoń. Nie myśląc długo, w automatycznym  odruchu zanurzył ją w stojącym obok naczyniu z olejkiem lawendowym.  To co zauważył bardzo go zaskoczyło i zainspirowało do dalszych prac. Zauważył, że oparzenie zagoiło się znacznie szybciej niż zwykle, nie pozostawiając żadnych blizn. Rozpoczął gruntowne badania właściwości olejku lawendowego. Rezultaty badań opublikował w książce „Aromaterapia”. To właśnie jemu zawdzięcza się termin „aromaterapia”. Podczas I wojny światowej olejki eteryczne tymianku i lawendy wykorzystywano do leczenia ran postrzałowych oraz sterylizacji narzędzi chirurgicznych.
Poszczególne grupy olejków eterycznych specjalizują sie we wspomaganiu leczenia wielu dolegliwości i chorób. Na łamach naszego bloga co kilka dni dzielimy się z wami naszą wiedzą odnośnie poszczególnych olejków eterycznych.  Poniżej znajdziecie tabelę, gdzie olejki eteryczne zostały posegregowane ze względu na swoje właściwości.

Olejki eteryczne − właściwości

Najpopularniejsze i najczęściej używane olejki eteryczne wraz z ich głównymi właściwościami. W tej klasyfikacji zauważysz zapewne, że są olejki, które bardzo skutecznie działają na wiele dolegliwości i po prostu się powtarzają. Warto je mieć zawsze w domu 🙂

Korzyści aromaterapeutyczne Olejki eteryczne
Uspokajające, ułatwiające zasypianie i wyciszające Rzymski, słodka pomarańcza, bazylia, lawenda-w małych ilościach
Łagodzące przeziebienia, ułatwiające oddychanie Majerankowy, eukaliptusowy, jałowcowy , sosnowy, hyzopowy
Antydepresyjne, dodające pozytywnej energii Olejek szałwiowy,bergamotkowy, pomarańczowy, lawendowy, ylangowy, tymiankowy, sandałowy
Wzmacniający energię psychiczną, eliminujący napięcia i lęki Sandałowy, kadzidłowca, różany, paczulowy, mandarynkowy, litsea cubeba
Ułatwiający trawienie Miętowy, z kopru włoskiego, kardamonowy, imbirowy
Napięcia mięśniowe, ,bóle mięśniowe, naciągnięte mięśnie Imbirowy, eukaliptusowy, cyprysowy
Antybakteryjny, przeciwko infekcjom i stanom grzybicznym Z drzewka herbacianego, lawendowy, lemongrasowy, paczulowy, cedrowy
Działanie anty starzeniowe Szałwiowy, cynamonowy, neroli, różany
Działające na koncentrację i przeciwdziałające ociężałości umysłowej Ambretowy ( hibiskusowy), Cynamonowy z liści, hyzopowy

 

Pamiętajcie, aby korzystać z siły olejków eterycznych z umiarem. Olejki eteryczne to silne, naturalne substancje, dlatego należy dopasować intensywność emitowanych olejków eterycznych do danego pomieszczenia. Nie włączajcie w jednym pomieszczeniu kul ceramicznych i dyfuzorów jednocześnie. Jedno urządzenie spokojnie wystarczy. Zwróćcie uwagę, czy nie jesteście uczuleni na któryś z olejków. Stosowanie olejków eterycznych jest raczej odradzane w ciąży, ponieważ nie znamy jeszcze dobrze wpływu poszczególnych olejków na dziecko.

Dodaj komentarz