Mydła marsylskie -w czym tkwi siła ich popularności

Mydła marsylskie -w czym tkwi siła  ich popularności

Mydło marsylskie-jedno z najstarszych i najbardziej cenionych kosmetyków. Co zdecydowało, że cieszy się tak dużą popularnością i obecnie ponownie zwraca naszą uwagę?

Okazuje się, że jest wiele powodów decydujących o tym,  że często sięgamy po mydła marsylskie i oczywiście do nich wracamy.

mydła marsylskie

Historia mydła marsylskiego

Mydło marsylskie znane jest od średniowiecza  i produkowane jest tylko na wybrzeżu południowej Francji. Swoją największą popularność zyskało w XVII wieku, kiedy król Ludwik XIV nadał mu nazwę miasta, z którego pochodzi, czyli Marsylii.

Co ciekawe piersze receptury mydła zbliżonego składem do  marsylskiego powstały w Syrii…

A jak to wygląda obecnie. Jak produkuje się mydło marsylskie dzisiaj?

Mydło nadal produkuje się według tradycyjnych metod, w małych manufakturach umiejscowionych w południowej Francji.

Produkcja mydła  jest pod ścisłą pieczą specjalnie wykwalifikowanych rzemieślników lokalnych: maîtres savonniers, To oni precyzyjnie odmierzają  oleje i dbają o dodatki. Przestrzeganie reguł sztuki, starannie dobrany roślinny skład oraz wysoka kontrola jakości są niewątpliwą zaletą tego naturalnego kosmetyku.

Wegańskie, cudowne i całkowicie biodegradowalne-ogromny plus mydeł marsylskich

Istotną informacją jest to, mydło marsylskie jest produktem wegańskim i nie jest testowane na zwierzetach. Mydło w swoim składzie nie zawiera sztucznych parabenów glikoli i petrolatów. Jest to produkt nie tylko przyjazny naszej skórze ale również środowisku.


PH mydła marsylskiego  jest bezpieczne dla naszej skóry, dlatego może być stosowane  również przez alergików. Jego skład brak sztucznych dodatków i ph  sprawia, że  myje się w nim nawet noworodki i małe dzieci. Niektóre mydła marsylskie wzbogacone są także olejkami eterycznymi nadającymi im subtelny zapach oraz dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.

Skład mydeł marsylskich i cechy.

Cechą charakterystyczną wszystkich mydeł marsylskich jest zawartość minimum 72 % olejów roślinnych w swoim składzie.  Zazwyczaj jest to mieszanka takich olejów jak: palmowy, arganowy , migdałowy , kokosowy czy oliwa z oliwek.  W zależności od tego jakie oleje są użyte w mydle jego właściwości  fizyczne jak i korzyści  są  nieco inne.  Mydła zatem mogą mieć inny kolor, zapachy jak również mogą charakteryzować się nieco innymi korzyściami dla skóry.

Korzyści dla skóry-mydła marsylskie

  1. Nie wysuszają skóry

Przede wszystkim mydła marsylskie nie  wysuszają skóry i nie powodują podrażnień. Dla wielu osób tylko ta cecha powoduje, że mydła marsylskie mają swoje stałe miejsce w łazience.

2. Odżywiają poprawiają wygląd

Te naturalne mydła potrafią znacznie więcej.  Ich bogaty w oleje roślinne skład  sprawia, że skóra jest  elastyczna odżywiona i czuje się komfortowo.

3. Właściwości antybakteryjne

 Mydła posiadają właściwości antyseptyczne, dlatego stosuje się je często do odkażania ran.

4. Doskonałe właściwości myjące

 Ich doskonałe właściwości myjące w połączeniu z delikatnością dla skóry sprawiają, że mydła mogą być stosowane do higieny intymnej ale co ciekawe również do mycia włosów.

Jeden kosmetyk a tyle zastosowań?

Dla mnie to brzmi cudownie. U mnie mydło marsylskie jest w łazience. Moim faworytem jest lawendowe ale oczywiście dostępne są również inne 🙂

Zobacz nasze MYDŁA MARSYLSKIE TUTAJ

Dodaj komentarz